Åbning af løbeklubbens aktiviteter

På baggrund af seneste udmeldinger er der igen åbent for klubbens aktiviteter pr. 01-03-2021. 

Det betyder at vi igen kan mødes:

tirsdag kl. 17:30

torsdage kl. 18:00

søndage kl. 10:00

I denne genoplukningsfase gælder et forhøjet forsamlingsantal for udendørs idrætsaktiviteter så vi må være 25. Dette antal har vi ikke tidligere været på en almindelig træningsaften, så som udgangspunkt mødes vi “som vi plejer” ved klubhuset. Skulle vi opleve dette “problematisk” i forhold til afstandskrav, vil vi justere vores anbefalinger. Holdene arrangere selv ruter, der er altså ikke tovholdere på holdene på nuværende tidspunkt. Nærmere information om dette og klubbens øvrige aktiviteter tilgår. 

Vi skal stadig overholde disse regler: 

– holde 2 meters

– undgå knus og håndtryk

– bliv hjemme hvis du føler dig sløj eller er syg

læs evt. mere på: https://www.bevaegdigforlivet.dk/loeb/til-klub-og-forening/justerede-corona-retningslinjer